Upoznajte se sa Vašim pravima
Svake godine stotine miliona putnika se preveze u Evropi u avio-saobraćaju. Međutim, ogroman broj putnika nije uopšte svestan postojanja propisa koji ustanovljavaju njihova prava u avio-saobraćaju i koji ih štite od problema sa kojima se mogu suočiti na letu. Istraživanja pokazuju da čak 85% putnika nije svesno svojih prava - što znači da mnogi putnici propuštaju novčanu naknadu koja im pripada u slučaju otkazivanja ili kašnjenja leta, ali i druga prava koja im pripadaju. Mi smo tu da podržimo sve putnike koji se suoče sa problemima na letovima – upoznaćemo vas sa vašim pravima, osiguraćemo vam isplatu novčane naknade od strane avio-kompanije i zaštiti vaša ostala prava.
Propisi o pravima putnika u avio-saobraćaju razlikuju se od države do države, ali u osnovi su to propisi koji štite putnike u avionu, osiguravajući da putnici budu pravilno zbrinuti i novčano obeštećeni u slučaju kašnjenja ili otkazivanja letova, uskraćivanja ukrcavanja ili pak, kada je prtljag putnika izgubljen, oštećen ili kasni. Kada putujete avionom imate prava bez obzira na to iz koje ste zemlje. Najčešće nije važno ni sa kojom avio-kompanijom letite, bićete zaštićeni nekim oblikom garancija i prava putnika u avio-saobraćaju - u većini slučajeva, na osnovu propisa koji važe na teritoriji sa koje je vaš let započeo.
Globalno gledano, postoje dva osnovna propisa koja štite prava putnika u avio-saobraćaju i koji su usvojeni i primenjuju se u najvećem broju zemalja sveta. To su Montrealska konvencija (usvojilo je 137 zemalja sveta) i Regulativa EC 261/04 koja se primenjuje na teritoriji Evropske Unije, a i šire, u skoro svim zemljama Evrope. Srbija je potpisnica Montrealske konvencije, a pored toga je i u svoje domaće zakonodavstvo u potpunosti implementirala Regulativu EC 261/04. Na ovaj način, u Srbiji su putnici zaštićeni po osnovu oba sistema zaštite.

Konkretno o pravima putnika i iznosima kompenzacije
Regulativa EC 261/04 je propis u zakonodavstvu EU koja štiti putnike u avio-saobraćaju, a primenjuje se i šire, u praktično svim zemljama Evrope. Ona ustanovljava finansijsku odgovornost avio-kompanija u slučajevima kada putovanje avionom krene neočekivanim tokom, pod uslovom da poremećaj sa letom nije izazvan nekom okolnošću koja je van kontrole avio-kompanije (tzv. višom silom). EC 261/04 je jedan od najopsežnijih propisa o pravima putnika u avio-saobraćaju, a uz to i jedan od najčešće primenjivanih propisa u praksi.
Pored toga što definiše koja sve prava putnici mogu iskoristiti u slučaju poremećaja sa letom, u njoj se jasno definišu i novčani iznosi kompenzacije koje avio-kompanije duguju putnicima u slučaju poremećaja sa letom – kompenzacija po putniku iznosi između 250 i 600 evra. Problemi sa letom koje putnici mogu doživeti, a istovremeno i slučajevi u kojima ostvaruju pravo na novčanu kompenzaciju od strane avio-kompanije, mogu biti sledeći:
- kašnjenje leta duže od 3 sata
- otkazivanje leta manje od 14 dana unapred
- uskraćivanje ukrcavanja putnika
Svi putnici koji polaze sa aerodroma unutar EU (uključujući i zemlje koje su u okviru ECAA sporazuma, što praktično obuhvata onda sve zemlje Evrope) zaštićeni su Regulativom EC 261/04. U određenim, jasno definisanim slučajevima, i putnici koji sleću u Evropu iz drugih svetskih destinacija takođe mogu biti zaštićeni ovom Regulativom, te je u svakom pojedinom slučaju potrebno proveriti da li baš vaš let potpada pod navedenu zaštitu.
Takođe, važno je biti svestan situacija u kojima avio-kompanija nije odgovorna za poremećaje sa letom koji se javljaju. Naime, avio-kompanije nisu dužne da isplate novčanu naknadu putnicima ako je poremećaj na letu izazvan vanrednim okolnostima koje su van njihove kontrole. Tako, putnik neće imati pravo na naknadu, za kašnjenje ili otkazivanje leta, koje je rezultat jedne od sledećih situacija: štrajkovi pokrenuti od strane zaposlenih na aerodromu ili kontroli leta, politički nemiri, loši vremenski uslovi, bezbednosni rizici. Međutim, avio-kompanije čak i u ovim situacijama moraju dokazati da su preduzele razumne mere da spreče kašnjenje ili otkazivanje leta. Na primer, loši vremenski uslovi mogu se smatrati vanrednom okolnošću. Međutim, ako su druge avio-kompanije bile spremne za takav događaj i sprečile kašnjenje ili otkazivanje svojih letova preduzimanjem određenih mera, dok vaša avio-kompanija nije preduzela ništa, ipak biste ostvarili pravo na novčanu naknadu za poremećaj na vašem letu.
Upravo iz ovih razloga, najsigurnije je da zaštitu vaših prava i ostvarivanje zahteva na novčanu naknadu poverite našem timu iskusnih stručnjaka i pravnika, koji će na najbolji način moći da zaštite vaša prava, čak i u onim najkompleksnijim slučajevima. Podnesi zahtev
Važno je napomenuti i da postoje rokovi za podnošenje zahteva za novčanu naknadu od avio-kompanije. U većini slučajeva, uključujući i Srbiju, rok je 2 godine od datuma kada je putnik stigao ili kada je trebalo da stigne u mesto krajnjeg odredišta. Međutim, u nekim zemljama, u zavisnosti od propisa koji se primenjuje na toj teritoriji, ovaj rok može biti i kraći. Stoga, najbolje je na vreme proveriti mogućnost zaštite svojih prava i blagovremeno započeti proceduru ostvarivanja svojih zahteva prema avio-kompaniji.
Iznosi naknade za kašnjenje ili otkazivanje leta

U zavisnosti od scenarija vašeg leta i krajnje destinacije, naknada na koju putnik ostvaruje pravo od avio-kompanije u slučaju kašnjenja ili otkazivanja leta može iznositi i do 600 evra po osobi. U principu, činjenica od koje najviše zavisi iznos naknade na koju putnik ima pravo, jeste razdaljina između aerodroma poletanja i aerodroma sletanja, te raspodela iznosa naknade izgleda ovako:
- 250 evra za letove do 1.500 km
- 400 evra za letove između 1.500 i 3.500 km
- 600 evra za letove preko 3.500 km
Ostala prava putnika
Pravo na vraćanje cene karte i preusmeravanje
Pored prava na kompenzaciju u fiksnom iznosu od 250 do 600 evra koje vam svakako pripada, ako vaš let kasni 5 ili više sati, možete ostvariti pravo i na pun ili delimičan povrat novca za vašu kartu uz pravo na povratni let do mesta polaska, ako je potrebno. Alternativno ovoj soluciji, putnik u navedenoj situaciji može zahtevati i preusmeravanje puta do krajnjeg odredišta u odnosu na prvobitno planirani, uz slične uslove prevoza, u što kraćem mogućem roku.
Pravo na zbrinjavanje
Kada se dogodi poremećaj leta i prinuđeni ste da čekate na vaš let propisani broj sati u zavisnosti od razdaljine vaše krajnje destinacije, tada ostvarujete pravo i na određene usluge zbrinjavanja koje je dužna da vam pruži vaša avio-kompanija. To uključuje besplatan obrok i osveženje, besplatan smeštaj u hotelu ako je potrebno prenoćiti, kao i prevoz od aerodroma do hotela i nazad.
Pravo na prioritetno ukrcavanje
Ako imate pravo na naknadu ili alternativni prevoz, takođe imate pravo na prioritetno ukrcavanje na sledeći dostupni let.
Problemi sa prtljagom
U slučaju kašnjenja, ili pak oštećenja, gubitka ili uništenja prtljaga putnika primenjuju se pravila Montrealske konvencije. U navedenim slučajevima, odgovornost avio-kompanije prema putnicima limitirana je na maksimalno 1.131 specijalno pravo vučenja, što iznosi nešto manje od 1.400 evra. Dakle, putnik može od avio-kompanije maksimalno ostvariti naknadu do 1.400 evra u svim slučajevima u kojima doživi neki problem sa prtljagom (kašnjenje, gubitak, oštećenje ili uništenje). Konkretan iznos naknade određuje sud u postupku povodom naknade štete.
Ovde je važno napomenuti da su putnici dužni da što pre ulože prigovor avio-kompaniji kada dožive problem sa svojim prtljagom. U praksi, to znači da je putnik dužan da uloži ovaj prigovor u roku od 7 dana ukoliko se radi o oštećenju ili uništenju njegovog prtljaga, odnosno najkasnije u roku od 21 dana u slučaju kašnjenja prtljaga. Kao i za slučaj naknade štete u slučaju kašnjenja ili otkazivanja leta, i kod naknade štete u vezi sa prtljagom rok za podnošenje tužbe sudu iznosi 2 godine.
